Excel’e giriş ve orta seviye formüller

Excel’e Giriş

Excel, Microsoft Office paketi içinde bulunan Tablolama ve hesaplama programıdır. Excel, hücrelerden oluşur. Sütunlar A, B, C… gibi harflerden oluşurken; Satırlar 1, 2, 3… gibi sayılardan oluşur. Her hücrenin bir adresi vardır. Örneğin B sütunu ile 7 satırının kesiştiği hücre B7 hücresidir. Hücrelere sayı, metin, tarih-saat veya formül girilebilir. Değer veya Formül hücre adresinin yanındaki Fx butonunun boşluğuna veya hücrenin kendisine girilir.

Excel'de değer ve formül

Bir hücreye girilen formül = ile başlamalıdır. Fx butonuna tıklanarak tüm formüllere ulaşılabilir. Hücreye girilmiş formül otomatik hesaplanarak hücre değeri olarak görüntülenir. Bir hücredeki formül sonucu diğer hücre(ler)de değişken olarak kullanılabilir. (Kırmızı yazılar Excel programında yoktur, konu daha kolay anlaşılsın diye konulmuştur.)

Excel'de otomatik doldurma

Excel’in önemli özelliklerinde birisi bir veya seçili birde fazla hücredeki değeri veya formülü istenilen sayıda çoğaltabilmesidir. Bunun için hücrenin veya seçili hücrelerin sağ alt kısmındaki küçük dikdörtgen farenin sol tuşu basılı tutularak çoğaltılacak yöne göre sürüklenir. Fare tuşu bırakılana kadar çoğaltma sürer. Birden fazla seçili hücrede tekrar eden sayı, metin veya tarih-saat (ay isimleri, haftanın günleri vb.) varsa sonraki tekrarlar otomatik oluşturulur.

B5 Harf ve numara çoğaltmada değişir
B$5 Harf çoğaltmada değişir, numara değişmez
$B5 Numara çoğaltmada değişir, harf değişmez
$B$5 Harf ve numara çoğaltmada değişmez

Hücre adresi içeren bir formül çoğaltıldığında yukardan aşağı çoğaltmada hücre adresindeki satır numaraları, soldan sağa çoğaltmada hücre adresindeki sütun harfleri otomatik artar. Bu kullanışlı bir özelliktir, benzer formülleri tekrar tekrar yazmaktan kurtarır. Fakat bazı durumlarda formüldeki adresin sabit kalması gerekebilir. Bunun için excelde mutlak adresleme özelliği vardır. Formülde hücre adresi sütun harfinin ve/veya satır numarasının başına $ işareti konulursa o harf ve/veya numara mutlak kalır, çoğaltmada değişmez.

Excel'de otomatik formül doldurma

Yukarıda D4 hücresinde girilen formül aşağı doğru otomatik doldurulmuştur. B2 hücresi formülde $B$2 şeklinde girildiği için aşağıdaki hücrelerde de aynı mutlak kalmıştır. B4 hücresi formülde $ işareti olmadığı için aşağı sürüklendiğinde B5, B6 diye değişmiştir. Sürükleme sağa doğru olsaydı C4, D4 diye değişecekti. (Kırmızı yazılar Excel programında yoktur, konu daha kolay anlaşılsın diye konulmuştur.)

Başka bir yöntem ise hücreye ad vermedir. Hücre adresini gösteren kısıma girilen metin o hücrenin adı olur. Formüllerde hücrenin adı veya adresi kullanılabilir.

Excel'de Hücre adı

Yukarıda B3 hücresine Hücrem adı verilmiştir. Formüllerde B3 veya Hücrem olarak kullanılabilir. (Kırmızı yazılar Excel programında yoktur, konu daha kolay anlaşılsın diye konulmuştur.)

Excel’de Orta Seviye Formüller

Aşağıda öğretmenler için yüzlük notu sayı değerine çeviren formül görülmektedir. Formülde iç içe 5 tane EĞER komutu vardır :

= EĞER(T6<25;"0";EĞER(T6<45;"1";EĞER(T6<55;"2";EĞER(T6<70;"3";EĞER(T6<85;"4";"5")))))

Aşağıda yine öğretmenler için sayı değerini yazıya çeviren formül görülmektedir. Formülde iç içe 5 tane EĞER komutu vardır. Yukarıdaki formül ile beraber kullanılabilir :

= EĞER(U6="0";"Sıfır";EĞER(U6="1";"Bir";EĞER(U6="2";"İki";EĞER(U6="3";"Üç";EĞER(U6="4";"Dört";"Beş")))))

Aşağıda iki formül beraber kullanılarak notlar önce sayıya sonra yazıya dönüştürülmüştür :

Aşağıda belirli iki gün arasında kaç gün geçtiğini hesaplayan formül görülmektedir :

= ("20.03.2018"-"01.01.2018")

Aşağıda belirli bir gün ile bugün arasında kaç gün geçtiğini hesaplayan formül görülmektedir :

= (BUGÜN()-"20.03.2018")

Aşağıda bir hücrede = göstermek için kullanılabilecek formül görülmektedir. :

 = "="

Devam edecek…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.