Programcılara küçük tavsiyeler

Programlama ile uğraşan arkadaşlara küçük tavsiyeler :

 1. Dalgın, dikkatsiz veya acele varsa program yazılmamalı veya var olan program değiştirilmemelidir. Sonra düzeltmesi çok uğraştırır ve çok daha fazla zaman alır.
 2. Sabitler için daima büyük harf kullanılmalıdır. Küçük harfle tanımlanmış sabit değişkenlerle karıştırılabilir.
 3. Bir değer birden fazla yerde kullanılıyorsa sabit olarak tanımlanmalıdır. Bu, yazılan programda birçok değerin değişmesi yerine sadece bir sabitin değiştirilmesi kolaylığını sağlar.
 4. Programlar yazılırken başkası okuyacakmış gibi düzenli tutulmalıdır. Kod yazılırken aynı zamanda formatlanırsa hem okuması kolay olur hem de formatlama için zaman kaybedilmez.
 5. Yazılan programlarda değişken ve fonksiyon isimlerinin hepsi İngilizce ya da Türkçe olmalıdır. Karışık olmamalıdır.
 6. Değişken, sabit veya fonksiyon ismi tanımlarken sadece harfler (i, j, A, X vb.) yerine daha anlaşılır uzun isimler (toplam, sonuc, ENBUYUK vb.) kullanılırsa kodun okunurluluğu artar. Bu programcıya zaman ve sürat kazandırır. Fakat isimler aşırı uzun olmamalıdır.
 7. Programda benzer, ortak görevleri olan değişken ve/veya fonksiyonlara isim verilirken kendi isminin yanında ortak isim verilirse (Örneğin IslemTopla, IslemCikar, IslemCarp vb) kodun okunurluluğu artar.
 8. Program yazarken Yapılanlar, Bilinen Hatalar ve Yapılacaklar düzenli not alınmalıdır. Birden fazla proje varsa bunların akılda tutulması zor olacaktır.
 9. Program yazılırken fonksiyonların içerisine Notlar, Açıklamalar, Eksikler, Düzeltilecekler not edilebilir. Bunlar ileride koda tekrar bakıldığında faydalı olacaktır.
 10. Programlarda hafıza tasarrufu önemlidir. İyi programcılar işlerini yaparken az hafıza kullanırlar. Fakat aşırı hafıza tasarrufu hataya sebep olabilir. Örneğin döngülerde integer yerine byte kullanımı döngü 255’i aşacaksa hataya sebep olur. Bazı hatalar derlenme anında değil çalışma anında oluşur.
 11. Dosya okuma işlemlerinde dosya açma komutundan önce dosya klasörünün ve dosyanın varlığı kontrol edilmelidir.
 12. Programın her sürümün değişikliğinden ve kritik, büyük değişikliklerden önce yedek alınmalıdır. Yedek alınmaz ve eski kod doğrudan değiştirilirse geri dönmek için zaten doğru çalışan kod baştan bir daha yazılmak zorunda kalınabilir.
 13. Çalışan bir fonksiyon üzerinde değişiklik yapılırken eski fonksiyon korunup ismi değiştirilmiş yeni kopyası üzerinde değişiklik yapılırsa herhangi bir vazgeçme durumunda geriye dönüş sadece kopyayı silerek kolayca olur.
 14. Bir bileşen veya kütüphane değiştiriliyorsa bütün kopyaların güncellendiğinden emin olunmalıdır. Yapılan programdaki hata derleyicinin hala eski bileşeni veya kütüphaneyi kullanması sonucu olabilir.
 15. Sık kullanılan fonksiyonlar kütüphane halinde getirilebilir. Böylece başka bir projede kullanılacakları zaman arama veya tekrar yazma derdi ortadan kalkar.
 16. Yapılan uygulamalar farklı bilgisayar ve işletim sistemleri üzerinde test edilmelidir. Uygulamanın yapıldığı bilgisayarda yakalanamayan hatalar bu şekilde yakalanabilir.
 17. Bir kod yazılmadan önce aynı işi yapan fonksiyon veya Windows Api’si varmı kontrol edilmelidir. Varsa bu hem kod yazma zahmetinden kurtarır hem de zaman tasarrufu sağlar. Var olan fonksiyonlar ve Windows apileri optimize edilmiş olduklarından yazılacak koddan daha hızlı çalışacaklardır.
 18. Programcı oluşturduğu kaynaklara (nesne, pointer) ve bu kaynakların kullanımı, yok edilmesine dikkat etmelidir. Bir kaynağı oluşturup yok etmemek veya oluşturulmamış bir kaynağa ulaşmaya, kaynağı yoketmeye çalışmak hata verecektir.
 19. Programcı programı oluşturan (Create) ve yokeden (Destroy) kodlarda sıralamaya dikkat etmelidir. Örneğin henüz oluşturulmamış, doldurulmamış veya yok edilmiş bir listedeki elemanlara erişmeye çalışmak hata verecektir.
 20. Programcı bazen basit düşünmelidir. Çok uğraştıran bir hatanın sebebi derinlerde olmayıp çok basit olabilir. Bir nokta, virgül vb olmaması, fazla olması veya kodun yerinin yanlış olması gibi.
 21. Yazılan program mümkün olan tüm ihtimallere karşı test edilmelidir. Bazı testlerde sorun çıkmaması kodun sorunsuz olduğu anlamına gelmez.
 22. Yazılan kodlarda hata çıkması normaldir. Anormal olan hiç hata çıkmamasıdır.
 23. Bazen hata yazılan programda olmayıp ide veya sistemin dengesizleşmesinden olabilir. Ide’nin, sistemin baştan başlatılması veya programın sıfırdan derlenmesi problemi çözebilir.

Devam edecek…
Reklamlar

Programcılara küçük tavsiyeler” üzerine 2 düşünce

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.