Delphi sürümleri

Bu yazıda Delphi’nin güncel sürüm dışındaki eski sürümleri ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

BDS (Borland Developer Studio) 2006


BDS 2006, Borland firmasının 2006 yılında çıkarmış olduğu uygulama geliştirme platformudur. BDS 2006, Delphi for Windows 32, Delphi for .Net, C++ Builder ve C# Builder geliştirme araçlarını içermektedir. BDS 2006 ve diğer programları (Delphi 2007, Delphi for PHP) Borland’ın Codegear.com sitesine kayıt olmak suretiyle zaman kısıtlamalı olarak indirilebilmektedir.
Siteye üye olmak gerekmektedir. Üye olduktan sonra üye olurken girmiş olduğunuz e-posta adresinize gelecek posta içindeki şifre posta içinde belirtilen dizine belirtilen isimle .txt dosyası olarak kaydedildiğinde indirilen ürün kullanılmaya başlanabilir. BDS 2006 programı Ana Sayfası Görüntüsü:

BDS (Borland Developer Studio) 2006 Ana Ekranı

BDS 2006’nın kurulabilmesi için Microsoft .NET Framework SDK v1.1 ve Microsoft Visual J# .NET Redistributable gibi birçok paketin kurulmuş olması gerekmektedir. Bu paketlere internette Microsoft’un sitesinde küçük bir aramayla veya Codegear.com sitesinde BDS 2006’ı indirirken aynı sayfadaki bağlantıları kullanarak veya aynı sayfadaki prereqs.zip dosyasını indirerek erişmek mümkündür. Bu paketler kurulu olmadan BDS 2006 kurulamamaktadır.

BDS 2006

BDS 2006’nın İçeriği


BDS 2006 çeşitli programlama dillerine ve ortak bir geliştirme ortamına sahip bir pakettir. BDS 2006 ile kullanıcı istediği programlama dilini kullanarak programlarını oluşturabilir. Kullanıcı isterse Başlat menüsündeki Borland Developer Studio 2006 grubunda bulunan Borland Developer Studio 2006 seçeneğini seçerek tüm alternatiflerin önüne gelmesini sağlayabilir veya aynı grupta bulunan listeki seçeneklerden istediği programlama dilini seçerek kullanabilir. Aşağıda BDS2006’nın Windows menüsü görülmektedir:

Bds 2006 Win menu

Kullanıcının BDS 2006 ‘da kullanabileceği alternatifleri şunlardır:

Borland Developer Studio 2006: BDS 2006’da bu seçenek seçildiğinde açılan arabirim bütün alternatifleri içermektedir. Kullanıcı istediği programlama dilini arabirimde seçip kullanabilir.

C# Builder: BDS 2006’da bu seçenek seçildiğinde açılan arabirimde kullanıcı C# dilini kullanarak .Net programları yapabilir. C# Builder kullanılarak C# dilinde ASP .NET Web uygulamaları veya Windows Forms (.Net) Uygulamaları yapılabilir.

C++ Builder: BDS 2006’da bu seçenek seçildiğinde açılan arabirimde kullanıcı C++ dilini kullanarak programlama yapabilir. C++ Builder kullanılarak C++ dilinde VCL Forms Uygulamaları yapılabilir.

Delphi for Microsoft Win32: BDS 2006’da bu seçenek seçildiğinde açılan arabirimde kullanıcı Object Pascal dilini kullanarak programlama yapabilir. Delphi Win32 kullanılarak Object pascal dilinde VCL Forms Uygulamaları yapılabilir.

Delphi for Microsoft .Net Framework: BDS 2006’da bu seçenek seçildiğinde açılan arabirimde kullanıcı Object Pascal dilini kullanarak .Net programları yapabilir. Delphi .Net Framework kullanılarak Object Pascal dilinde ASP .NET Web Uygulamaları, Windows Forms (.Net) Uygulamaları veya VCL Forms (.Net) Uygulamaları yapılabilir. Aşağıda BDS 2006’da VCL uygulaması tasarım görüntüsü ve BDS 2006’da .Net uygulaması tasarım görüntüsü görülmektedir:

Delphi vcl 32  Delphi Net

CodeGear Rad (Rapid Application Development) Studio (CRS) 2007 :


Codegear Rad (Rapid Application Development – Hızlı Uygulama Geliştirme) Studio 2007, Borland firmasının 2007 yılının eylül ayında BDS 2006 nın yerine çıkarmış olduğu uygulama geliştirme platformudur. CRS 2007, Delphi for Windows 32, Delphi for .Net ve C++ Builder geliştirme araçlarını içermektedir. CRS 2007 ve diğer programları (BDS 2006, Delphi 2007, Delphi for PHP) Borland’ın Codegear.com sitesine kayıt olmak suretiyle zaman kısıtlamalı olarak indirilebilmektedir.

Siteye üye olmak gerekmektedir. Üye olduktan sonra üye olurken girmiş olduğunuz e-posta adresinize gelecek posta içindeki şifre uygulama kurulurken şifre istenen bölümde girilerek ürün 30 gün kullanılmaya başlanabilir. CRS 2007 programı Ana Sayfası Görüntüsü:

CRS (CodeGear Rad Studio) 2007 Ana Ekranı

CRS 2007 ‘nın kurulabilmesi için Microsoft .NET Framework SDK v1.1 ve Microsoft Visual J# .NET Redistributable gibi birçok paketin kurulmuş olması gerekmektedir. Bu paketlere internette Microsoft’un sitesinde küçük bir aramayla ulaşmak mümkündür. Bu paketler bilgisayarda kurulu değilse CRS 2007 kurulum programı paketleri internetten indirerek otomatik kurmaktadır. CRS 2007’i internetten indirmek mümkün olduğu gibi Kurulum DVD’si şeklinde de satın almak mümkündür. CRS 2007’nin kurulum DVD’si içerisinde 4 dil (İngilizce, Fransızca, Almanca ve Japonca) için kurulum dosyaları ve gerekli diğer paketler bulunmaktadır.

CRS 2007 ilk çıktığında .NET Framework’un 1.1 sürümünü desteklerken çıkan son sürümü ile .NET Framework 2.0 desteklenmeye başlamıştır. Böylece CRS 2007 ile .NET 2.0’ı destekleyen programlar yapmak mümkün hale gelmiştir. Aşağıda CRS 2007’nın Windows menüsü görülmektedir:

Crs2007 win menu

CRS 2007 ile BDS 2006 arasındaki belirgin farklılıklar şunlar:

En belirgin farklılık BDS 2006 C# Builder’i barındırırken CRS 2007’de C# Builder bulunmamaktadır.

BDS 2006’da .Net programı yapmak için Windows Forms .Net, VCL .Net ve ASP .Net seçenekleri var oysa CRS 2007’de sadece VCL .Net ve ASP .Net bulunmakta (Windows Forms .Net) yoktur.

İki programın arabirimleri arasında çok fazla faklılık yok ama CRS 2007, BDS 2006’a göre daha sorunsuz ve daha hızlı çalışmaktadır.

Not Rad Studio 2007 ve alt sürümleri ile derlenen “VCL form” uygulamaları Windows 98 ve üstü windows sürümleri ile çalışabilirken, Daha yüksek Rad studio sürümleri ile derlenen “VCL form” uygulamaları sadece evrensel kodu (unicode) destekleyen windows sürümlerinde (Windows Xp ve üzeri) çalışmaktadır.

Delphi ve C++ Builder 2009 :


Embarcadero firması 2008’in son aylarında Delphi ve C++ Builder 2009’u çıkarmıştır. Bu sürümler Codegear’ın Borland’dan Embarcadero’ya geçmesinden sonraki ilk sürümdür. Bu sürümlerin en önemli özelliği Unicode (Universal Code – Evrensel Kod) desteğidir. Artık ide, vcl ve herşey unicode desteklidir.

Aşağıda Rad Studio 2009 (Delphi ve C++ Builder 2009) DVD kurulum programı ekranı görülmektedir. En üsteki seçenek ile kurulum işlemine başlanır. Hangi dilin kurulacağı kurulum sırasında seçilmektedir.

Delphi 2009 kurulum dvd ekranı

Aşağıda Delphi ve C++ Builder 2009 kurulum programı ekranı görülmektedir:

Delphi 2009 kurulumu

Aşağıda Delphi 2009 programı windows menü seçenekleri görülmektedir:

Delphi 2009 win menü

Aşağıda Delphi 2009 başlangıç ekranı görülmektedir:

Delphi 2009 başlangıç ekranı

Aşağıda Delphi 2009 programı ana ekranı görülmektedir:

Delphi 2009 ana ekranı

Embarcadero Rad Studio 2010


Embarcadero, Rad Studio’nun yeni sürümü olan Rad Studio ve Delphi Prism 2010’u Ağustos 2009 içinde çıkardı. Rad Studio 2010, Codegear’ın Embarcadero’ya satışından sonraki çıkarılan ikinci sürüm. Rad Studio 2010, Delphi 2010 ve C++ Builder 2010 sürümlerini içeriyor.

Rad Studio’nun en önemli yenilikleri ise şunlar:

Grafiksel Arayüz uygulamaları için Windows 7 dahil bütün Windows işletim sistemlerinde dokunuş ve jest (touch and gesture) desteği

Oracle, Microsoft SQL Server, IBM DB2, Sybase, InterBase, MySQL, Firebird ve daha fazlası için dbExpress hızlı veritabanı erişim sürücüleri ve genişletilmiş DataSnap ile gelişmiş, kapsamlı veritabanı desteği

120’den fazla, yazılım geliştirici-odaklı IDE (Bütünleşik Yazılım Ortamı) üretkenlik yenilikleri

Aşağıda Rad Studio 2010 programı windows menü seçenekleri görülmektedir:

Rad studio 2010 win menü

Aşağıda Rad Studio 2010 başlangıç ekranı görülmektedir:

Rad studio 2010 başlangıç ekranı

Aşağıda Rad Studio 2010 programı ana ekranı görülmektedir:

Rad studio 2010 ana ekranı

Rad Studio 2010’daki yeniliklerden birtanesi de Delphi 7’deki Bileşen Araç Çubuğuna benzer bir araç çubuğunun eklenmesidir. Böylece daha önceden Delphi 7 ile uygulama geliştirmiş programcılar zorluk çekmeyeceklerdir. Bu araç çubuğunun eskisine göre ekstra özelliği bileşen arama yapabilmek için bir Arama kutusuna sahip olmasıdır. Bu araç çubuğu ilk kurulumda aktif halde değildir. Aktif hale getirmek için herhangi bir araç çubuğuna sağ tıklayarak gelen “Araç Çubuğu Seçme” diyalogundan “Component” seçeneğinin seçilmesi yeterlidir. Rad Studio 2010’dan sonraki sürümlerde de bu araç çubuğu bulunmaktadır. Aşağıda Araç çubuğu ve altında diyalog görülmektedir.

Components Araç Çubuğu

Araç Çubuğu Seçme Menüsü

Embarcadero Rad Studio XE :


CodeGear (Embarcadero), 2010 Eylül ayı içerisinde Rad Studio XE sürümünü çıkarmıştır. Yeni Rad Studio, Delphi XE, C++ Builder XE, Delphi Prism XE ve RadPHP XE (Delphi for PHP) sürümlerini içermektedir. Embarcadero, bu sürümlerde çıkış yılı yerine XE olarak isimlendirme yapmıştır. 30 günlük deneme sürümler kayıt olmak suretiyle sitesinden indirilip kullanılabilir.

Aşağıda Rad Studio Xe programı windows 7 menü seçenekleri görülmektedir:

Rad studio Xe win 7 menü

Aşağıda Rad Studio Xe başlangıç ekranı görülmektedir:

Rad studio Xe başlangıç ekranı

Aşağıda Rad Studio Xe programı ana ekranı görülmektedir:

Rad Studio XE

EMBARCADERO RAD STUDIO XE 2 :


CodeGear (Embarcadero), 2011 Eylül ayı içerisinde Rad Studio XE 2 sürümünü çıkarmıştır. Yeni Rad Studio, Delphi XE 2, C++ Builder XE 2, Delphi Prism XE 2 ve RadPHP XE 2 (Delphi for PHP) sürümlerini içermektedir. Embarcadero, bu sürümlerde çıkış yılı yerine XE olarak isimlendirmeye devam etmiştir. 30 günlük deneme sürümleri kayıt olmak suretiyle sitesinden indirilip kullanılabilir.

RAD Studio XE 2’deki yeniliklerden bazıları:

* 64-bit Delphi uygulamaları
* FireMonkey ile görsel iş uygulamaları geliştirilmesi
* Windows, Mac ve iOS yerel uygulamalar geliştirilmesi
* Mobil ve bulut bağlantısı
* iOS (iPhone/iPad) ve Android için tek başına çalışan mobil uygulamalar geliştirilmesi

Aşağıda Rad Studio Xe 2 programı windows 7 menü seçenekleri görülmektedir:

Rad studio Xe 2 win 7 menü

Aşağıda Rad Studio Xe 2 başlangıç ekranı görülmektedir:

Rad studio Xe 2 başlangıç ekranı

Aşağıda Rad Studio Xe 2 programı ana ekranı görülmektedir:

Rad Studio XE 2

Aşağıda Rad Studio Xe 2 programı Yeni uygulama menüsü görülmektedir:

Rad studio Xe 2 Yeni uygulama menüsü

EMBARCADERO RAD STUDIO XE 3 :


CodeGear (Embarcadero), 2012 Eylül ayı içerisinde Rad Studio XE 3 sürümünü çıkarmıştır. Yeni Rad Studio, Delphi XE 3, C++ Builder XE 3, Delphi Prism XE 3 ve HTML5 Builder sürümlerini içermektedir. Embarcadero, bu sürümlerde çıkış yılı yerine XE olarak isimlendirmeye devam etmiştir. 30 günlük deneme sürümleri kayıt olmak suretiyle sitesinden indirilip kullanılabilir.

RAD Studio XE 3’deki yeniliklerden bazıları:

* 32-64bit Delphi uygulamaları
* Windows 8 Metropolis UI desteği
* FireMonkey 2 ile görsel iş uygulamaları geliştirilmesi
* Windows, Mac ve iOS yerel uygulamalar geliştirilmesi
* Mobil ve bulut bağlantısı
* iOS (iPhone/iPad) ve Android için tek başına çalışan mobil uygulamalar geliştirilmesi

Aşağıda Rad Studio Xe 3 programı windows 7 menü seçenekleri görülmektedir:

Rad studio Xe 3 win 7 menü

Aşağıda Rad Studio Xe 3 başlangıç ekranı görülmektedir:

Rad studio Xe 3 başlangıç ekranı

Aşağıda Rad Studio Xe 3 programı ana ekranı görülmektedir:

Rad Studio XE 3

Aşağıda Rad Studio Xe 3 programı Yeni uygulama menüsü görülmektedir:

Rad studio Xe 3 Yeni uygulama menüsü

EMBARCADERO RAD STUDIO XE 4 :


Codegear (Embarcadero) 14 Nisan 2013 tarihinde Rad Studio Xe 4 sürümünü çıkarmıştır. Yeni Rad Studio, Delphi XE 4 ve C++ Builder XE 4 sürümlerini içermektedir. Embarcadero, bu sürümlerde çıkış yılı yerine XE olarak isimlendirmeye devam etmiştir. 30 günlük deneme sürümleri kayıt olmak suretiyle sitesinden indirilip kullanılabilir.

RAD Studio XE 4’deki yeniliklerden bazıları:

* 32-64bit Delphi uygulamaları
* FireMonkey 3 ile görsel iş uygulamaları geliştirilmesi
* Windows, Mac OS X ve iOS yerel uygulamalar geliştirilmesi
* iOS (iPhone/iPad) için tek başına çalışan mobil uygulamalar geliştirilmesi

Aşağıda Rad Studio Xe 4 programı windows 7 menü seçenekleri görülmektedir:

Rad studio Xe 4 win 7 menü

Aşağıda Rad Studio Xe 4 başlangıç ekranı görülmektedir:

Rad studio Xe 4 başlangıç ekranı

Aşağıda Rad Studio Xe 4 programı ana ekranı görülmektedir:


Rad Studio XE 4

Aşağıda Rad Studio Xe 4 programı Yeni uygulama menüsü görülmektedir:

Rad studio Xe 4 Yeni uygulama menüsü

EMBARCADERO RAD STUDIO XE 5 :


Codegear (Embarcadero) 12 Eylül 2013 tarihinde Rad Studio Xe 5 sürümünü çıkarmıştır. Yeni Rad Studio, Delphi XE 5 , C++ Builder XE 5 ve Html5 Builder sürümlerini içermektedir. 30 günlük deneme sürümleri kayıt olmak suretiyle sitesinden indirilip kullanılabilir.

RAD Studio XE 5’deki yeniliklerden bazıları:

* 32-64bit Delphi uygulamaları
* FireMonkey 3 ile görsel iş uygulamaları geliştirilmesi
* Windows, Mac OS X ve iOS yerel uygulamalar geliştirilmesi
* iOS (iPhone/iPad) için tek başına çalışan mobil uygulamalar geliştirilmesi
* Android için tek başına çalışan mobil uygulamalar geliştirilmesi

Aşağıda Rad Studio Xe 5 kurulum programı görülmektedir:

Rad studio Xe 5 win 7 kurulum

Aşağıda Rad Studio Xe 5 kurulum programı kurulum yaparken görülmektedir:

Rad studio Xe 5 win 7 kuruluyor

Aşağıda kurulmuş Rad Studio Xe 5 programı windows 7 menü seçenekleri görülmektedir. En büyük yenilik “Android Tools” seçeneğinin eklenmiş olması:

Rad studio Xe 5 win 7 menü

Aşağıda Rad Studio Xe 5 başlangıç ekranı görülmektedir:

Rad studio Xe 5 başlangıç ekranı

Aşağıda Rad Studio Xe 5 programı ana ekranı görülmektedir:

Rad Studio XE 5

Aşağıda Rad Studio Xe 5 programı Yeni uygulama menüsü görülmektedir:

Rad studio Xe 5 Yeni uygulama menüsü

EMBARCADERO RAD STUDIO XE 6 :

Codegear (Embarcadero) 15 Nisan 2014 tarihinde Rad Studio Xe 6 sürümünü çıkarmıştır. Yeni Rad Studio, Delphi XE 6 , C++ Builder XE 6 ve Html5 Builder sürümlerini içermektedir. 30 günlük deneme sürümleri kayıt olmak suretiyle sitesinden indirilip kullanılabilir.

RAD Studio XE 6’daki yeniliklerden bazıları:

* Windows 8 stili yeni arabirim ve simgeler
* 32-64 bit Delphi ve C++ uygulamaları
* FireMonkey ile görsel iş uygulamaları geliştirilmesi
* Windows 7 ve 8.1 için yeni VCL stilleri
* Entegre Bulut tabanlı servis (BaaS)
* Windows, Mac OS X ve iOS yerel uygulamalar geliştirilmesi
* iOS (iPhone/iPad) için tek başına çalışan mobil uygulamalar geliştirilmesi
* Android için tek başına çalışan mobil uygulamalar geliştirilmesi

Aşağıda Rad Studio Xe 6 kurulum programı görülmektedir:

Rad studio Xe 6 windows 7 kurulum

Aşağıda Rad Studio Xe 6 kurulum programı başlangıcında dil seçim diyalogu görünmekte. Bu dialog tüm Rad studio sürümlerinde bulunmaktadır. Standart olarak İngilizce, Fransızca, Almanca ve Japonca dil seçenekleri vardır:

Rad studio Xe 6 windows 7 kurulum dil seçimi

Aşağıda Rad Studio Xe 6 kurulum programı kurulum yaparken görülmektedir:

Rad studio Xe 6 windows 7 kuruluyor

Aşağıda kurulmuş Rad Studio Xe 6 programı windows 7 menü seçenekleri görülmektedir. En büyük yenilik “Android Tools” ve “Android AVD Manager” seçeneklerinin eklenmiş olması:

Rad studio Xe 6 windows 7 menü

Aşağıda Rad Studio Xe 6 başlangıç ekranı görülmektedir:

Rad studio Xe 6 başlangıç ekranı

Aşağıda Rad Studio Xe 6 programı ana ekranı görülmektedir:

Rad Studio XE 6

Aşağıda Rad Studio Xe 6 programı Yeni uygulama menüsü görülmektedir:

Rad studio Xe 6 Yeni uygulama menüsü

EMBARCADERO RAD STUDIO XE 7 :

Embarcadero 02 Eylül 2014 tarihinde Rad Studio Xe 7 sürümünü çıkarmıştır. Yeni Rad Studio, Delphi XE 7 , C++ Builder XE 7 sürümlerini içermektedir. 30 günlük deneme sürümleri kayıt olmak suretiyle sitesinden indirilip kullanılabilir.

RAD Studio XE 7’daki yeniliklerden bazıları:

* Windows 8 stili yeni arabirim ve simgeler
* 32-64 bit Delphi ve C++ uygulamaları
* FireMonkey ile görsel iş uygulamaları geliştirilmesi
* Windows 7, 8, ve 8.1 için yeni VCL stilleri
* Entegre Bulut tabanlı servis (BaaS)
* Windows, Mac OS X ve iOS yerel uygulamalar geliştirilmesi
* iOS (iPhone/iPad) ve Android için tek başına çalışan mobil uygulamalar geliştirilmesi

Aşağıda Rad Studio Xe 7 kurulum programı görülmektedir:

Rad studio Xe 7 windows 7 kurulum

Aşağıda Rad Studio Xe 7 kurulum programı başlangıcında dil seçim diyalogu görünmekte. Bu dialog tüm Rad studio sürümlerinde bulunmaktadır. Standart olarak İngilizce, Fransızca, Almanca ve Japonca dil seçenekleri vardır:

Rad studio Xe 7 windows 7 kurulum dil seçimi

Aşağıda Rad Studio Xe 7 kurulum programı kurulum yaparken görülmektedir:

Rad studio Xe 7 windows 7 kuruluyor

Aşağıda kurulmuş Rad Studio Xe 7 programı windows 7 menü seçenekleri görülmektedir. En büyük yenilik “Android Tools” ve “Android AVD Manager” seçeneklerinin eklenmiş olması:

Rad studio Xe 7 windows 7 menü

Aşağıda Rad Studio Xe 7 başlangıç ekranı görülmektedir:

Rad studio Xe 7 başlangıç ekranı

Aşağıda Rad Studio Xe 7 programı ana ekranı görülmektedir:

Rad Studio XE 7

Aşağıda Rad Studio Xe 7 programı Yeni uygulama menüsü görülmektedir:

Rad studio Xe 7 Yeni uygulama menüsü

EMBARCADERO RAD STUDIO XE 8 :

Embarcadero 07 Nisan 2015 tarihinde Rad Studio Xe 8 sürümünü çıkarmıştır. Yeni Rad Studio, Delphi XE 8 , C++ Builder XE 8 sürümlerini içermektedir. 30 günlük deneme sürümleri kayıt olmak suretiyle sitesinden indirilip kullanılabilir.

RAD Studio XE 8’daki yeniliklerden bazıları:

* Windows 8 stili yeni arabirim ve simgeler
* 32-64 bit Delphi ve C++ uygulamaları
* FireMonkey ile görsel iş uygulamaları geliştirilmesi
* Windows 7, 8, ve 8.1 için yeni VCL stilleri
* Windows, Mac OS X ve iOS yerel uygulamalar geliştirilmesi
* iOS (iPhone/iPad) ve Android için tek başına çalışan mobil uygulamalar geliştirilmesi
* 20’den fazla yeni IDE özellikleri
* Yeni GetIt paket yöneticisi
* Mevcut ve yeni VCL uygulamalarına kolayca paralel işlemci desteği
* Geliştirilmiş Entegre Bulut tabanlı servis (MBaaS)
* Yeni Beacons (işaretler) gibi IoT (Internet of Things) gadget’leri ve algılayıcıları
* Yeni entegre DUnitX test çerçevesi
* Yeni Clipboard (Pano) tarihçesi özelliği ve çoklu Yapıştırma desteği

Aşağıda Rad Studio Xe 8 kurulum programı görülmektedir:

Rad studio Xe 8 windows 7 kurulum

Aşağıda Rad Studio Xe 8 kurulum programı başlangıcında dil seçim diyalogu görünmekte. Bu dialog tüm Rad studio sürümlerinde bulunmaktadır. Standart olarak İngilizce, Fransızca, Almanca ve Japonca dil seçenekleri vardır:

Rad studio Xe 8 windows 7 kurulum dil seçimi

Aşağıda Rad Studio Xe 8 kurulum programı kurulum yaparken görülmektedir:

Rad studio Xe 8 windows 7 kuruluyor

Aşağıda kurulmuş Rad Studio Xe 8 programı windows 7 menü seçenekleri görülmektedir. En büyük yenilik “Android Tools” ve “Android AVD Manager” seçeneklerinin eklenmiş olması:

Rad studio Xe 8 windows 7 menü

Aşağıda Rad Studio Xe 8 başlangıç ekranı görülmektedir:

Rad studio Xe 8 başlangıç ekranı

Aşağıda Rad Studio Xe 8 programı ana ekranı görülmektedir:

Rad Studio XE 8

Aşağıda Rad Studio Xe 8 programı Yeni uygulama menüsü görülmektedir:

Rad studio Xe 8 Yeni uygulama menüsü

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.