Delphi’nin yardım sistemi

Delphide komutlara, komutların ayrıntılarına ve komutlar ile ilgili örneklere ulaşmak için Code Insight denilen ayrıntılı bir yardım sistemi vardır. Code Insight teknikleri, hem programcının yazdığı kodun, hem de kodda kullanılan diğer unit’lerinin sürekli olarak arka planda işlenmesine dayanır. Code Insight’ın amacı programcıların işini kolaylaştırmaktır. Delphiye yeni bir özellik getirmemekte ancak kod yazımını kolaylaştırmaktadır.
Code Insight özelliklerini ve ayarlarını değiştirmek için Tools menüsünden Editor Options diyalogunda en son sekme olan “Code Insight” kullanılmalıdır.

Code insight sekmesi

Code Insight beş ayrı özellik sunar:

Code Paremeters : Delphide bulunan en basit yardım kod penceresinde uygun bir yere fonksiyon ismi veya komut yazılıp parantez açıldığında otomatik olarak sarı renkte kutular ekranda belirir ve bu kutularda parametreleri ile ilgili bilgiler verilir. Ctrl+Shift+Boşluk tuşlarına basarakta code parameters’i görüntülenebilir. Etkin parametre koyu renkte gözükür.

Kod parametreleri tamamlama

Code Completion : Bir nesne ismi yazılıp sonuna “.” işareti konulduğunda ise o nesne ile ilgili değişken ve fonksiyonların gibi tüm özellikleri otomatik olarak ekranda belirir ve bu listeden istenilen seçilerek kullanılabilir. Listeyi görüntülemek için Ctrl+Boşluk tuşlarını kullanabilir. Listeyi kapatmak için ESC tuşunu kullanılır. Code Completion aynı zamanda bir atama ifadesinde uygun bir değer aranmasına da olanak verir. Bir değişken veya özellikten sonra := yazdığında, Delphi aynı tipe ait olan bütün değişken veya nesneleri, ayrıca bu tipe ait özellikleri olan bütün nesneleri listeler.
Code Completion’da Alfabetik veya kapsama (scope) göre iki tür sıralama vardır. Sıralama düzenini değiştirmek için Code Completion listesi açık iken listeye sağ tıklanarak istenilen sıralama düzenini seçilir.

Ctrl+Boşluk ile kod tamamlama

Bir nesne ismi yazılırken Ctrl+Boşluk tuşlarına beraber basılırsa o yazı ile başlayan alternatif tüm nesne isimleri ve komutlar liste halinde ekranda belirir ve bu listeden istenen seçilip kullanılabilir.

Ctrl+Boşluk ile kod tamamlama

Tooltip Expression Evaluation : Bir hata giderme kipi özelliğidir. Önceden tanımlanmış Breakpoint ile kodun çalışması durdurulduğunda fare imlecin altında bulunan belirleyici, özellik veya terimin o anki değerini gösterir.

Tooltip Expression Evaluation kullanımı

Tooltip Symbol Insight : Delphide program yazarken yazılan komut veya tanımlamanın üzerine Ctrl tuşuna basılı iken fare ile tıklanması halinde komut bir bağlantı halini alacaktır. Bu bağlantıya tıklayarak komutun koduna veya tanımlamaya ulaşmak mümkündür. Komut veya tanımlama delphinin veya kullanıcının kendisinin olabilir.

Ctrl+Fare ile komut koduna ulaşma

Code Templates : Önceden tanımlanmış olan kod şablonlarının birinin koda eklenmesini sağlar. Tüm şablonların listesini görmek için Ctrl+J tuşlarına basılmalıdır. Şablonların yan taraflarındaki koyu kelimeler şablonun çıkması için ekrana yazılması gerekeni göstermektedir.

Ctrl+j ile şablon ekleme

Ctrl+J tuşlarına basmadan önce birkaç harf yazılırsa, sadece bu harfle başlayan şablonlar listelenir.

Örneğin koda bir try-except bloğu eklenmesi isteniyorsa “t” yazıp Ctrl + J tuşlarınına basıldığında “t” ile başlayan şablonlar gelir. Try except şablonunu seçildiği veya trye yazıldığında anda try-except-end; bloğu kod ekranına otomatik olarak eklenir.

Ctrl+j ile şablon ekleme

Şablon listesine sık kullanılan kodları yeni şablo olarak eklemek mümkündür. Bunun için Tools menüsündeki Editor Properties seçeneği seçildiğinde çıkan diyalogun Source Options tabına ulaşılır.

Source Options

Bu tabının alt kısmında Edit Code Templates… butonuna tıklandığında Code Templates diyalogu gelecektir. Bu diyalogda Add tuşuna basılarak önce şablona isim ve açıklama girilir. OK tuşuna bastıktan sonra diyalogun altındaki boş Code kısmına çıkması istenen şablon yazılıp OK tuşuna basıldığında yeni şablon tanımlanmış olur.

Code Templates diyalogunda Edit butonu ile seçili şablon değiştirilip; Delete butonu ile silinebilir.

Code Templates

Bunların dışında Help menüsünden Delphi Help seçeneği ile komutlara, komutların ayrıntılarına ve komutlar ile ilgili örneklere ulaşılabilir. Delphi Tools seçeneği ile delphinin araçları ile ilgili detaylı bilgi bulunabilir. Windows SDK seçeneği ile ise doğrudan windows komutlarının kendisine ve ayrıntılarına ulaşmak mümkündür.

Embarcadero Developer Network (EDN) internet sitesinde delphi ve programlama ilgili birçok kaynak ve .pdf yardım dosyası bulunmaktadır. Sitede yapılacak küçük bir arama ile ihtiyaç duyulan .pdf yardım dosyaları bulunabilir ve siteden ücretsiz indirilebilir. Pdf dosyalar, ücretsiz Adobe Reader programı ile okunabilir.

Yardım dosyaları oluşturma:

Kullanıcılar kendi projeleri için yardım (.hlp) dosyaları hazırlayabilir. Bunun için yardım derlemeye yarayan HCW.EXE (Microsoft Help Workshop) programı bulunmaktadır. Bu program internette araştırılıp bulunabilir.

Bu programla yardım dosyaları derlenebilir, yardım içerik dosyaları (.cnt) ve yardım proje dosyaları (.hpj) oluşturulabilir ve düzenlenebilir.

Yardım projeleri 3 adet dosyadan oluşur. Bu dosyalardan ilki yardım proje (.hpj – help project) dosyasıdır. Bu dosya yardım dosyasının yapısı ve ilgili dosyalar hakkında bilgiler içerir. Bu dosyanın adı aynı zamanda oluşacak yardım (.hlp) dosyasının da adı olacaktır.

İkinci dosya ise yardım içerik (.cnt – content) dosyasıdır. Bu dosya yardımın içeriğini belirler. Bu dosyanın ismi proje dosyasının içinde belirtilir. Son dosya ise yardım bilgilerin olduğu (.rtf – rich text file ) dosyasıdır. Bu dosyada yardım dosyasının içinde bulunacak bilgiler bulunur.

Bu dosyanın ismi de proje dosyasının içinde belirtilir. Bu dosya belirli düzende olmalıdır. Rtf dosyaları, Wordpad veya Microsoft Word programı ile oluşturulabilir. Yardım dosyası içerikleri ve proje dosyaları örnekleri internetten kolayca bulunabilir. Kullanıcı örneklere bakarak kendi yardım dosyalarını oluşturabilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.